SRBIJA VESTI

Zlatni vaterpolisti Srbije sedmi put na vrhu Evrope

Kako su iz minuta u minut naš zlatni „Delfini“ postali četvrti put zaredom prvaci Evrope

Španija – Srbija 7:7 (1:0, 3:3, 2:3, 1:1) – peterci 3:5

Vaterpolo reprezentacija Srbije, naši “Delfini” odbranili su titulu prvaka Evrope pobedivši Španiju u finalu u Barseloni posle boljeg izvođenja peteraca. Srbija je pobedila domaćina Španiju posle izvođenja peteraca 5:3, a u regularnom delu je bilo 7:7.

Ovom pobedom naši zlatni momci su četvrti put zaredom prvaci Evrope.
Ako se računaju zlata osvojena pod imenom Srbija i Crna Gora i SR Jugoslavija, naša reprezentacija je bila šampion Evrope na 9 od poslednjih 11 kontintetalnih šampionata.

Prvo su peterce za Srbiju uspešno izveli najiskusniji Filipović, Prlainović i Aleksić… Španci su odgovorili golovima u prve dve serije.
U trećoj seriji Fernandes je pogodio stativu, a Mandić je potom doveo Srbiju u vođstvo od 4:2. Miloš Ćuk je posle još jednog gola Španaca dao odlučujući udarac i slavlje u bazenu je počelo.

Reprezentativci Srbije nisu u regularnom delu uspeli da prelome meč, protivnički klub je uglavnom bio u vođstvu tokom meča, tako da je pobeda “Delfina” bila neizvesna.

U prvoj četvrtini naši nisu postigli gol, ali je odbrana bila dovoljno čvrsta da se prvi deo igre završi sa 1:0 za Španiju, ali je zato prvi napad u drugoj četvrtini odmah doneo i prvi gol za Srbiju, a dao ga je Andija Prlainović koji je uspeo da savlada odličnog golmana Španije Lopes Pineda.

Fantastična igra „Delfina“

Otvorenija igra počela je u drugoj četvrtini, bilo je dosta golova i do kraja poluvremena rezultat je bio 4:3.
Branislav Mitrović golman naših “Delfina” branio je sjajno. Španska reprezentacija imala je i po 2 gola prednosti. Poveli su sa 3:1, ali su vaterpolisti Srbije su u dva napada izjednačili.
Španci su imali sreću i postigli su gol u poslednjoj sekundi preko Felipea Peronea, kome se lopta odbila u ruku.
Još jednom su Španci imali prednost od 5:3 u trećoj četvrtini. Ipak “Delfini” su uspeli da do kraja preokrenu rezultat na 6:5.
Poslednja četvrtina je bila dramatična kada je Munariz u poslednjoj sekundi postigao gol, pa se u poslednju četvrtinu ušlo sa rezultatom 6:6.

U jednom od napada Srbije, u fantastičnoj akciji u kojoj je Nikola Jakšić sam ispred golmana uspeo da ga sa oko dva metra isfintira i pošalje loptu u mrežu.
Neizvesnost je rasla, jer je već u sledečem napadu Jakšić dobio treće isključenje, a Španci su uspeli da izjednače na 7:7.

Finiš je bio veoma dramatičan, u poslednjem minutu Mitrović je odbranio jedan šut, ali je lopta otišla u gol-aut, pa su Španci na pola minuta do kraja imali napad. Fantastičnom odbranom našeg golmana zatvoren je napad, Dejan Savić je zatražio tajm-aut. U poslednjih 13 sekundi Prlainović je pokušao da pogodi mrežu, ali nije uspeo.

Odmah se pristupilo izvođenju peteraca, Filipović, Prlainović, Aleksić, Mandić i Ćuk bili su nepogrešivi, dok je tragičar u selekciji Španije bio Fernandez koji je pogodio stativu.

Najefikasniji u selekciji Srbije bio je Prlainović sa 3 gola, Aleksić, Mandić i Ćuk su postigli po 2, dok je kod Španije Maljarah bio dvostruki strelac.Prešlo se na izvođenje penala, de su naš zlatni momci pobedili .

Srbija je do sedme titule prvaka Evrope, a četvrte uzastopne došla rezultatom 12:10.

Izvor:Agencije

Obrada:Jutarnji GLASnik Foto:Printscreen